Vnútorná smernica o riešení, drogových závislosti a sociálno-patologických javov žiakov
v Reedukačnom centre
V súlade s metodickým usmernením č.7/2006-R Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach vydáva Vnútornú smernicu na prevenciu a riešenie drogových závislostí a sociálno-patologických javov v správaní žiakov v školskom zariadení.
Závislosť (návyk) je nekontrolované nutkanie opakovať svoje správanie bez ohľadu na jeho dôsledky. Závislosť patrí do odboru klinickej psychopatológie. Je to duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku. Vzhľadom na závažnosť drogových závislostí je cieľom tejto smernice poskytnúť základné informácie pedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchovno-vzdelávacom procese o možnostiach drogových závislostí a o ich prejavoch, navrhuje možné riešenia a informuje o potrebe spolupráce s rodičmi žiakov ,CDR a príslušnými inštitúciami.
Prevencia závislostí
(1) Prevencia závislostí sa definuje ako iniciatívy, aktivity a stratégie určené na to, aby sa predchádzalo zneužívaniu návykových látok, oddialil sa prvý kontakt s nimi, aby sa zamedzilo negatívnym dôsledkom spojeným so zneužívaním legálnych a nelegálnych drog. Školská prevencia obsahuje všetky vyššie uvedené aspekty, obmedzuje sa ale na školské prostredie. Zahrňuje prevenciu zneužívania drog a pravidlá a predpisy týkajúce sa drog, pomoc pri vyhľadávaní a poskytovaní starostlivosti pre ohrozených žiakov v odborných poradenských zariadeniach a službách a akékoľvek ďalšie aktivity a stratégie týkajúce sa zneužívania drog v školskom zariadení.
(2) Pri zabezpečovaní protidrogovej prevencie rozlišujeme:
a) primárnu prevenciu - pod týmto pojmom rozumieme stratégie a aktivity určené na predchádzanie prvému užitiu drogy, k vlastnému začiatku užívaniu drogy.
b) sekundárnu prevenciu – ktorá zahrňuje programy, stratégie a aktivity zamerané na prevenciu vlastného zneužívania drog, včasnú identifikáciu a liečbu užívateľov drog s cieľom zabrániť vzniku závislosti na drogách (deti, ktoré už prvý kontakt, experimenty majú za „sebou\").
(3) Užívaniu drog bránia tieto ochranné faktory: a/ rodičia, odborní zamestnanci školských zariadení ,CDR ktorí sú pre dieťa prirodzenou autoritou a pozitívnym identifikačným vzorom, poskytujúcim vhodné modely správania
b/ prostredie, orientujúce dieťa na rozvíjanie jeho osobnostného potenciálu, poskytujúce dostatok priestoru na sebarealizáciu
c/ väzby na skupinu, ktorá uznáva etické hodnoty ako sú sloboda, zodpovednosť, láska, úcta, čestnosť, rozum
d/ zmysluplné využívanie voľného času
e/ zdravá sebadôvera a cieľavedomosť
f/ normy zabraňujúce konzumovať drogy
g/ kladný vzťah aspoň s jednou osobou, ktorá má na dieťa pozitívny vplyv
h/ zmysel pre humor
(4) Uvedomujeme si, že nie je možné vytvoriť absolútne čisté prostredie a direktívnymi opatreniami nie je možné tento problém úplne eliminovať. Drogovú závislosť chápeme ako chorobu a primárny problém rodiny v kontexte celospoločenských procesov a vzťahov.
Postup v prípade zistenia zneužívania návykových látok
(2) Ak sa v priestoroch školského zariadenia, počas školského vyučovania, počas konania školských akcií, na športoviskách zistí prípad užívania drog, je každý zamestnanec školy ,školského zariadenia pedagogický ale aj nepedagogický, povinný postupovať podľa nasledujúcich krokov:
1. Žiaka, ktorý je podozrivý, že je pod vplyvom alkoholu vyzve pedagogický pracovník k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v dychu. Pri skúške je prítomný iný pedagogický zamestnanec, ktorý ho mal v tom čase na starosti, vyučujúci, ktorý stav zistil a člen vedenia školy. Po skúške sa vyhotoví zápis, ktorý každý s prítomných podpíše, zápis sa vloží do spisu žiaka a oznámi sa výsledok príslušnému sociálnemu kurátorovi.
2. Pri pozitívnom výsledku je žiak sankciovaný podľa platného školského poriadku a bodového hodnotenia v RC .
3. Ak sa žiak odmietne podrobiť dychovej skúške ,alebo testu na zistenie omamných a psychotropných látok o tejto udalosti sa za prítomnosti pedagogického, odborného zamestnanca, ktorý stav zistil ,zdravotnej sestry RC spíše zápis, kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré viedli k podozreniu, že žiak pil alkohol alebo požil drogu.
V prípade odmietnutia dychovej skúšky ,testu považujeme jej výsledok za pozitívny a postupujeme ako v bode 1. – 2
. (3) V zmysle platnej legislatívy a vnútorného poriadku školského zariadenia je žiakom zakázané prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou tabakové výrobky. Žiakom je zakázané fajčiť v priestoroch školy ,školského zariadenia a mimo školy pri činnostiach organizovaných školou.
(4) Pri porušení zákazu užívať nelegálne návykové látky v škole, školskom zariadení a počas školských akcií je každý zamestnanec školy ,školského zariadenia povinný dodržať tento postup:
1. K žiakovi, ktorý je dôvodne podozrivý, že je pod vplyvom drog, užíva drogy v škole, na akciách organizovaných školou, bude privolaná zdravotná sestra a odborný zamestnanec ,ktorí vykonajú testy. O situácii sa spíše zápis
V prípade pozitívneho výsledku postupujeme podľa jednotlivých bodov školského poriadku v RC Hlohovec. V prípade, že sa žiak odmietne podrobiť vyšetreniu, bude jeho výsledok považovaný za pozitívny.
2. Pri zistení konzumácie alkoholu v škole, školskom zariadení:
a) Odobratie a zaistenie výrobku
, b) Pri ohrození zdravia škola zabezpečí potrebnú lekársku pomoc,
c) Ak nehrozí akútne nebezpečenstvo, spísanie záznamu s vyjadrením žiaka,
d) Oznámenie rodičom – komunikácia s nimi, sociálnym kurátorom ,soc. pracovníkom CDR, prokurátorovi
e) opatrenie v súlade so školským poriadkom,
f) Oboznámenie ostatných pedagógov, žiakov v kolektíve,
3. Pri zistení omamných a psychotropných:
a) Odobratie a zaistenie výrobku
b) Pri ohrození zdravia škola zabezpečí potrebnú lekársku pomoc,
c) Ak nehrozí akútne nebezpečenstvo, spísanie záznamu s vyjadrením žiaka,
d) Oznámenie rodičom – komunikácia s nimi, sociálnym kurátorom ,prokurátorovi, sociálnym pracovníkom CDR
e) opatrenie v súlade so školským poriadkom,
f) Oboznámenie ostatných pedagógov, žiakov v kolektíve,
g) Pri náleze podozrivej látky sa za prítomnosti svedka látka zabezpečí a uschová, kým škola, školské zariadenie vyrozumie
Opatrenia školy, školského zariadenia v rámci prevencie sociálno – patologických javov:
―Zvyšovanie odbornej úrovne pedagógov v oblasti prevencie sociálno- patologických javov, ―Pravidelné oboznamovania žiakov so školským poriadkom
―Dôsledné dodržiavanie pravidiel
―Skvalitňovanie spolupráce s rodičmi, CDR, UPSVaR
―Zapojenie žiakov do aktivít školy ,školského zariadenia
―Systematická preventívna a osvetová činnosť, propagácia zdravého životného štýlu ,políciu SR.
Spolupráca školy ,školského zariadenia so zákonnými zástupcami žiakov a ďalšími inštitúciami
1. Pedagogickí a odborní zamestnanci sú povinní pri podozrení na požívanie návykových a iných látok postupovať podľa jednotlivých ustanovení školského poriadku a vydaných smerníc a usmernení riaditeľa školského zariadenia.
2. Učitelia sú povinní dbať na taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií.
3. Pri podozrení, že je naplnená skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľ školy, školského zariadenia povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR a dozorujúcemu prokurátorovi
Záverečné ustanovenia
1.Táto smernica školy je platná od 1.10.2019
2. Zmeny a doplnky smernice vydáva riaditeľ školy, školského zariadenia na základe podnetov zamestnancov, žiackej spolusprávy v RC.
PaedDr. Zdenka Magulicová
riaditeľka RC Hlohovec