Nadpis
Smernica
k prevencii a riešenia šikanovania
Čl. 1
Úvodné ustanovenie
Riaditeľka Reedukačného centra Hlohovec podľa § 3 písm. d) a o) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), v súlade s vydanou smernicou MŠVVaŠ SR č. 36/2018, ktorá upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov, možnosti preventívneho pôsobenia a metódy riešenia šikanovania žiakov v nadväznosti na zodpovednosť školského zariadenia podľa ustanovení školského zákona v y d á v a smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania detí v Reedukačnom centre Hlohovec (ďalej „centrum“).
Čl. 1
Charakteristika šikanovania
- Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie dieťaťa alebo detí, ktorého zámerom je ublíženie inému dieťati alebo deťom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému dieťaťu alebo skupine detí, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
- V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité :
- zabezpečiť spoluprácu pedagogických zamestnancov centra, detí ale aj rodičov,
- dôsledne vykonávať dozor zo strany pedagogických zamestnancov počas prestávok vo
vyučovacom procese, výchovnom procese, činností na všetkých mimoškolských aktivitách ako aj počas nočného kludu na školskom internáte.
- zabezpečiť informovanosť všetkých zainteresovaných (pedagogických zamestnancov, rodičov, deti) o postupe pri odhalení agresívneho správania sa detí,
- spolupracovať s odborníkmi z Policajného zboru SR a s dozorovým prokurátorom,
- zabezpečiť vzdelávanie pedagogických zamestnancov v oblasti prevencie šikanovania a
agresívneho správania.
Čl. 2
Podstatné znaky šikanovania
-
- úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
- agresia jedného dieťaťa alebo skupiny detí,
- opakované útoky,
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Čl. 3
Prejavy šikanovania v školskom prostredí
- slovná agresia: nadávky, posmievanie, urážky, vyhrážanie, výsmech, nevhodné vtipkovanie a zosmiešňovanie obete,
- fyzická agresia: strkanie, facky, kopance, bitie, navádzanie iných na bitku, vyhrážanie sa nožom, palicou, škrtenie, ťahanie za vlasy, pichanie kružidlom či ceruzkou a pod.,
- iná agresia: poškodzovanie alebo skrývanie vecí obete, trhanie, ničenie pomôcok, či oblečenia, počarbanie zošita, učebnice, úloh, privlastňovanie si vecí obete a pod.,
- psychické manipulovanie a týranie: zadávanie nezmyselných príkazov, nútenie k posluhovaniu a k noseniu rôznych vecí – desiata, odovzdávanie potravín, cigarety, peniaze atď.
- nepriame prejavy: dieťa je počas prestávok často osamotené, nemá kamarátov, zdržuje sa v blízkosti učiteľov, pedagogických zamestnancov, vždy chodí všade posledné alebo zostáva samo v triede, pri skupinových športoch býva často volené do skupiny medzi poslednými, ak má prehovoriť pred triedou je neisté, pôsobí smutne, nešťastne, stiesnene až depresívne, zhoršuje sa niekedy náhle jeho školský prospech, jeho veci sú poškodené, znečistené, prípadne rozhádzané, máva znečistený odev, odreniny, modriny, škrabance, ktoré nedokáže uspokojivo vysvetliť.
Čl. 4
Vývoj šikanovania
1. stupeň: šikanovanie sa začína „nevinným“ odstavovaním obete z nejakej činnosti, ktoré sa prejavuje prevažne psychickými formami násilia, ignorovaním, prehliadaním obete,
vylúčením zo skupiny, neustálymi miernymi nadávkami, posmievaním, ohováraním a intrigovaním, braním desiatej alebo iných vecí. Ak sa obeť nedokáže brániť, nikomu to nepovie a nikto v triede sa ho nezastane, vzniká riziko druhého štádia.
2. stupeň: postupne (niekedy ako výsledok skúškového stresu, neistoty, nahromadenej
agresie alebo nudy agresorov) sa začína objavovať a stupňovať fyzická agresia, občasné, ale
opakované strkanie, potkýnanie, naťahovanie oblečenia, ťahanie za vlasy, podtrhávanie stoličky, odstrkovanie, bitky, facky vyhliadnutej obete. Ak to pedagogický zamestnanec ani rodič neodhalí alebo to podceňuje, obeť sa (pod vplyvom strachu) nedokáže brániť, ostatní v mu nepomôžu, šikanovanie sa zosilňuje a prechádza do ďalšej fázy.
3. stupeň: v skupine sa vytvorí jadro k hlavnému agresorovi sa pridávajú ďalší, utvorí sa skupinka dvoch alebo troch šikanovateľov, ktorí už postupujú systematicky a cieľavedome s cieľom upevňovať svoju moc a vplyv nielen na vybranú obeť, ale aj na ostatných spolužiakov. Ak ani v tejto etape nedôjde k odhaleniu a riešeniu šikanovania v centre alebo na podnet rodiča vzniká ďalší stupeň už rozvinutého šikanovania.
4. stupeň: k agresívnej skupinke sa pridávajú ďalšie deti a zvyšok začína obeť z rôznych dôvodov ignorovať a úplne vylučovať zo svojej spoločnosti, dokonca sa aj zúčastňovať na šikanovaní. Šikanovanie sa v „dotknutej“ skupine v podstate akceptuje ako normálne správanie (nepísaný zákon), začína sa šíriť po celej škole a nadobúdať každodenný charakter.
5. stupeň: všetci rešpektujú normy „šikanovania“, agresori strácajú posledné zvyšky
zábran, šikanovanie u nich môže nadobudnúť charakter závislosti, ktorej riešenie si vyžaduje veľa energie, pomoc odborníkov a navyše negatívne ovplyvní aj povesť centra.
Čl. 5
Zodpovednosť školy
- Centrum zodpovedá za deti počas pobytu v súlade so školským zákonom, Dohovorom o právach dieťaťa a podľa pracovného poriadku školy.
- Za povinnosť uvedenú v predchádzajúcom bode sú zodpovední všetci pedagogickí
zamestnanci, ktorí:
-
- realizujú výchovno-vzdelávací proces,
- vykonávajú počas prestávok pedagogický dozor na chodbách,
- vykonávajú pedagogický dozor počas školských ako aj mimoškolských akcií rôzneho druhu (školské výlety, kurzy, exkurzie, kultúrne podujatia, športové podujatia a ďalšie školské akcie),
- vykonávajú dozor počas nočnej doby na školskom internáte.
- Centrum zodpovedá aj za škodu, ktorú v čase vyučovania, resp. v čase mimoškolskej výchovy spôsobí dieťa, pokiaľ ten, kto je povinný vykonávať dohľad nepreukáže, že náležitý dohľad nezanedbal (§ 422 Občianskeho zákonníka).
- Šikanovanie, resp. jeho náznaky, nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere
akceptované. Pedagogický zamestnanec musí šikanovanie medzi deťmi bez meškania riešiť a
každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc. Je povinný ihneď túto skutočnosť oznámiť triednemu učiteľovi, majstrovi odborného výcviku resp. vychovávateľovi agresora a obete, a svojmu bezprostrednému nadriadenému.
Čl. 6
Účastníci prevencie šikanovania
-
- Vedenie centra dohliada na realizáciu stratégie proti šikanovaniu v centre.
-
- Zástupca riaditeľky koordinuje preventívne pôsobenie, eviduje potencionálnych
agresorov a obete, spolupracuje s triednymi učiteľmi, vychovávateľmi, majstrami odbornej výchovy a psychológom.
-
- Triedny učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy buduje skupiny na báze vzájomnej dôvery medzi ním a deťmi a deťmi navzájom.
-
- Ostatní pedagogickí zamestnanci aktívne sa podieľajú na nesúhlasnom postoji voči prejavom šikanovania.
-
- Deti sledujú správanie svojich spolužiakov v rámci výchovných skupín a sú oboznámení so spôsobmi boja proti šikanovaniu.
-
- Všetci zainteresovaní spolupracujú s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na odhaľovaní šikanovania.
Čl. 7
Priestupková a trestnoprávna zodpovednosť
(1) Šikanovanie detí môže v určitých prípadoch napĺňať skutkovú podstatu priestupkov v zmysle zákona NR SR č. 372/1990 Z.z. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Ide predovšetkým o priestupky:
a) proti občianskemu spolunažívaniu,
b) proti majetku.
-
- Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase spáchania priestupku dovŕšil štrnásty rok svojho veku.
-
- Šikanovanie detí môže v určitých prípadoch napĺňať aj skutkovú podstatu trestných činov v zmysle zákona NR SR č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon. Ide najmä o trestný čin:
a) ohovárania,
b) nebezpečného vyhrážania,
c) ublíženia na zdraví,
d) obmedzovania osobnej slobody,
e) nátlaku,
f) vydierania,
g) lúpeže,
h) hrubého nátlaku,
i) krádeže,
j) poškodzovania cudzej veci,
k) neoprávneného užívania cudzej veci.
- Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
- Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil štrnásty rok svojho veku. Žiaci, ktorí v čase spáchania trestného činu dovŕšili štrnásty rok a neprekročili osemnásty rok svojho veku sa podľa trestného zákona zaraďujú do kategórie „mladistvých“.
- Pedagogický zamestnanec centra, ktorý sa dozvie o prípade šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, sa vystavuje riziku trestného postihu.
- Konaním podľa predchádzajúceho bodu môže pedagogický zamestnanec napĺňať i skutkovú podstatu trestného činu neprekazenia trestného činu, neoznámenia trestného činu
alebo ublíženia na zdraví a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženú mu podľa zákona.
Čl. 8
Postup v prípade zistenia šikanovania
V prípade, že v priestoroch centra alebo na akciách uvedených v čl. 5, bod 2, písm. c) sa zistí prípad šikanovania, je každý pedagogický i nepedagogický zamestnanec povinný nasledovne postupovať:
- Zamestnanec, ktorý zistí šikanovanie, informuje o tejto skutočnosti triedneho učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odborného výcviku agresora a obete a člena vedenia centra, na úseku ktorom sa uvedená udalosť stala.
- Učiteľ, vychovávateľ alebo majster odbornej výchovy si na vyšetrenie prizvú dané detí, zamestnanca školy, ktorý skutočnosť oznámil a psychológa (pri zachovaní dôvernosti). O danom vyšetrení spíšu zápis, pričom tento odovzdajú v jednom vyhotovení:
a) vedúcemu úseku centra (škola, výchova, dielne),
b) sociálnej pracovníčke, ktorá založí jeden výtlačok do osobného spisu dieťaťa
V zápise popíšu skutočnosť, ktorú zistili, vyjadrenia agresora a obete. Navrhnú opatrenia na riešenie.
- Dotknutí pedagogickí zamestnanci za asistencie psychológa vykonajú pohovor s agresorom a obeťou (pri zachovaní dôvernosti). K pohovoru prizvú aj člena vedenia školy.
- Po písomnom uzavretí celého prípadu, zvážení návrhov na opatrenia, vyjadrení agresora a obete gremiálna porada riaditeľky centra rozhodne o ďalšom postupe v súlade so školským poriadkom školského internátu, školským poriadkom školy SOŠ, pracovným poriadkom školy, resp. zákonom NR SR č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a zákonom NR SR č. 372/1990 Z. z. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
- Šikanovanie je závažným negatívnym spoločenským javom, celý prípad vyšetrenia šikanovania sa bude realizovať pri zachovaní dôvernosti až do vyriešenia daného
prípadu. Týmto postupom nie je dotknutá informačná povinnosť centra.
- V prípade, že tento negatívny jav zistí dieťa centra, je povinné okamžite o tejto skutočnosti informovať svojho triedneho učiteľa, vychovávateľ, majstra odbornej výchovy , alebo člena vedenia centra, poprípade dozorového prokurátora.
Čl. 9
Metódy riešenia šikanovania
(1) Pre vyšetrenie šikanovania detí v centre sa použijú tieto metódy:
a) zaistenie ochrany obetiam, izolácia agresora,
b) rozhovor s deťmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou a agresormi,
c) nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so
svedkami (nikdy nekonfrontovať obeť a agresora),
d) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov detí,
e) kontaktovanie špecializovaných inštitúcií ( Policajný zborom SR, dozorový prokurátor, súd
atď.) , kontakt zabezpečuje sociálna pracovníčka, prípadne vedenie centra,
- využitie anonymnej dotazníkovej metódy.
(2) Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa použije tento postup:
- okamžitá pomoc obeti,
- dohoda riaditeľky centra so psychológom, triednymi učiteľmi, vychovávateľmi, majstrami odborného výcviku na postupe vyšetrovania,
- vlastné vyšetrenie,
- zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na
spoločnej výpovedi,
- pokračujúca pomoc a podpora obete,
- oznámenie prípadu Policajnému zboru SR, (rozhodne gremiálna porada riaditeľky centra),
- kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov detí (zabezpečí sociálna pracovníčka),
- kontaktovanie špecializovaných inštitúcií (prokuratúra, súd, úrad práce sociálnych vecí a rodiny).
Čl. 10
Opatrenia na riešenie situácie
V prípade, že sa vyskytne prípad šikanovania, sa použijú tieto opatrenia:
1. Opatrenia pre obete:
a) individuálna práca s obeťou,
b) zabezpečiť odbornú starostlivosť u psychológa,
c) zorganizovať skupinový intervenčný program v rámci jednotlivých skupín centra,
d) zvýšiť informovanosť a poradenstvo pre deti.
2. Opatrenia voči agresorovi:
a) individuálna práca s agresorom,
b) práca psychológa s agresorom ,
c) zorganizovať skupinový program v spolupráci so psychológom,
d) uloženie výchovných opatrení
(3) Opatrenia v mimoriadnych prípadoch:
- oznámiť prípad príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, sociálno-právna
ochrana detí za účelom preloženia agresora do iného špeciálneho výchovného zariadenia.
- oznámiť prípad príslušnému útvaru Policajného zboru SR, alebo vecne príslušnej
prokuratúre, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že
bol spáchaný trestný čin.
Čl. 11
Všeobecné a záverečné ustanovenia
- Základným preventívnym opatrením je princíp: „Sme centrum, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!“
- Formy správania a konania uvedené v čl. 3 a čl. 4 tejto smernice nie sú v žiadnom prípade neškodným humorom a zábavou.
- Úlohou vedenia centra, všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov centra je vytvoriť pozitívnu klímu v škole, aby sa predchádzalo prejavom antisociálneho správania jednotlivcov alebo skupín detí.
- Táto smernica je v súlade s pravidlami správania a konania deti vrátane sankcií za ich porušenie zapracovanými v školskom poriadku SOŠ a školskom poriadku školského internátu .
- S touto smernicou budú oboznámení všetci zamestnanci centra, čo potvrdia
svojím podpisom na prezenčnej listine priloženej ku smernici.
- S touto smernicou budú pri prijímaní oboznámené všetky deti centra, čo potvrdia svojim podpisom.
- Vedenie centra zabezpečí vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania všetkých pedagogických zamestnancov.
Smernica nadobúda účinnosť dňom 1. októbra 2019.
PaedDr.Zdenka Magulicová
riaditeľka