Navigácia

Školský poriadok školského internátu

Školský poriadok

 

ŠKOLSKÝ PORIADOK ŠKOLSKÉHO INTERNÁTU


Čl.  1
Úvodné ustanovenia

⦁    Školský poriadok školského internátu obsahuje základné pravidlá kolektívneho spolunažívania v Reedukačnom centre Hlohovec (ďalej len „centrum“). Vymedzuje povinnosti i práva detí, ktoré boli prijaté do centra v súlade s § 122 ods. 2  zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“). 

⦁    Dôsledné dodržiavanie  školského poriadku školského internátu vytvára vhodnú atmosféru a je základnou podmienkou úspešnej reedukácie detí.


Čl.  2
Prijímanie detí

⦁    Do centra sa prijímajú deti na základe :
⦁    žiadosti zákonného zástupcu,
⦁    dohody so zariadením, v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu),
⦁    neodkladného opatrenia súdu podľa osobitného predpisu) ,
⦁    rozhodnutia súdu o uložení ochrannej výchovy) ,
⦁    rozhodnutia súdu o uložení východného opatrenia),
⦁    rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti).

⦁    Deti prijíma riaditeľ alebo zástupca riaditeľa za prítomnosti sociálnej pracovníčky a zdravotnej sestry.

⦁    Pri prijímaní dieťaťa do RC sociálna  pracovníčka spracuje resp. skontroluje  zoznam všetkých osobných vecí, ktoré si dieťa do centra prinieslo. Kópiu zoznamu odovzdá vychovávateľovi.

⦁    Cennosti, ako sú hodinky, retiazky, náušnice, náramky, prstene, peniaze, mobilné telefóny a pod.,  odovzdá dieťa do úschovy sociálnej pracovníčke, ktorá spracuje zoznam týchto vecí. Zoznam dieťa podpíše a sociálna pracovníčka ho uloží do spisu dieťaťa. 

⦁    Ak dieťa neodovzdá do úschovy RC jeho osobné veci, ako napr. ošatenie, obuv, knihy a pod., tieto si vychovávateľ zaeviduje a pri každej kontrole osobného vybavenia ich skontroluje.  Reedukačné centrum nenesie zodpovednosť za stratu alebo odcudzenie vlastných osobných vecí.

⦁    Každé dieťa pri prijatí obdrží osobné vybavenie v súlade § 12 ods. 1  vyhlášky MŠ SR č. 323/2008 Z.z. o špeciálnych výchovných zariadeniach (ďalej len „vyhláška č. 323/2008 Z.z.“) ako je ošatenie, obuv a hygienické potreby. Ak dieťaťa má umožnené používať veci osobného vlastníctva, potom je dieťaťu doplnené osobné vybavenie v takom rozsahu, aby dieťa malo rovnaký počet osobného vybavenia ako aj ostatné deti. 

⦁    Dieťa je po prijatí vyšetrené lekárom a v prípade potreby sa mu poskytne ošetrenie alebo liečebná starostlivosť.

⦁    Na základe vekových a kvalifikačných predpokladov sú deti v centre zaraďované do Strednej odbornej školy, Stredného odborného učilišťa alebo do záučných kurzov alebo pracovnej skupiny.

Deti sú na základe psychologických a pedagogických vyšetrení zaradené do reedukačno-terapeutického programu.


Čl. 3
Starostlivosť o deti
    
⦁     Deti sa stravujú v školskej jedálni centra, pod dozorom pedagogických  zamestnancov. Pedagogickí zamestnanci zabezpečia pravidelnú stravu pre deti umiestnené v ochrannej miestnosti a v zdravotnej izolácii.

⦁    Posteľná bielizeň sa vymieňa pravidelne raz za dva týždne, a vždy pri zmene obsadenia postele a pri výskyte nákazlivej choroby. Výmenu posteľnej bielizne zabezpečujú vychovávatelia a pracovníčka určená k starostlivosti o prádlo a bielizeň (krajčírka).

⦁    Počas pobytu dieťaťa v centre, sú deti pravidelne najmenej raz za šesť mesiacov prehliadnuté lekárom a v prípade potreby je im poskytnutá  potrebná liečebná starostlivosť. Pri každom akútnom ochorení musia byť ošetrené bezodkladne. V prípade vážneho ochorenia alebo úrazu vyrozumie centrum neodkladne zákonného zástupcu dieťaťa.

Čl.  4
Starostlivosť o zovňajšok

⦁    Deti musia dodržiavať pravidelnú osobnú hygienu a podrobovať sa nutným hygienickým kontrolám. Dbajú o úpravu zovňajšku, vlasov, nechtov, a pod. Deťom sa zakazuje nosenie dlhých vlasov, prefarbovanie vlasov, pearcing, tetovanie a iné sebapoškodzovanie. Vlasy musia byť čisté a primerane ostrihané. Dieťa musí byť aj vždy dôstojne upravené.

⦁    Deti majú pre každú príležitosť príslušné ošatenie. Primerane sa k ročnému obdobiu obliekajú do školy, na odborný výcvik, k spoločnému stravovaniu, k spoločenským udalostiam, športovým  aktivitám alebo na brigády. 

⦁    V priestoroch internátu a školy je povolené nosiť iba prezuvky. Športovú obuv nosia deti do telocvične alebo pri športových aktivitách. Pri presune do jedálne sa deti vždy prezúvajú.   
 
⦁    Je zakázané, aby deti preferovali príslušnosť k extrémistickým protispoločenským, spoločensky nežiaducim a osobnostný vývoj ohrozujúcim skupinám, jednotlivcom a pod. (punk, skinheads, rasizmus, satanizmus a iné).


Čl.  5
Povinnosti detí

⦁    Deti sú povinné dodržiavať ustanovenia školského poriadku školského internátu .

⦁    Deti sú povinné dodržiavať disciplínu a správať sa slušne voči všetkým zamestnancom centra, alebo pracovníkom iných inštitúcií, s ktorými prichádzajú do styku alebo sú k nim zadelení.

⦁    Deti sa musia správať slušne voči predsedovi samosprávy, členom samosprávy a ostatným deťom. Musia sa správať zodpovedne a chrániť dobré meno centra.

⦁    Deti sú povinné rešpektovať a dôsledne plniť pokyny a nariadenia  zamestnancov centra.                     Nerešpektovanie pokynov, odmietanie práce alebo reedukačných činností,   ignorovanie alebo slabý záujem o prácu sa kvalifikuje ako porušenie školského poriadku školského internátu.

⦁    Ak vstúpi do učebne, alebo inej spoločenskej miestnosti okrem dielne, jedálne, izby v dobe určenej na odpočinok, niektorý zo zamestnancov centra alebo kontrolný orgán dieťa povstane. Ak sa s ním tento zamestnanec rozpráva stojí vzpriamene a posadí sa na jeho pokyn alebo pokyn zodpovedného pedagogického zamestnanca, alebo ak dotyčná osoba odíde.

⦁    Mesačnú úhradu nákladov za pobyt dieťaťa v centre sú povinní platiť rodičia alebo zákonný zástupca v súlade s § 126 školského zákona. 

⦁    Vzdelávanie detí sa uskutočňuje v strednej odbornej škole a v odbornom učilišti, kde sa pripravujú na budúce povolanie. Deti sú povinné zúčastňovať sa všetkých činností v čase určenom režimom dňa a týždňa, individuálnych, skupinových, alebo hromadných akcií a aktivít reedukačného procesu.

⦁    Dieťa  musí dodržiavať pravidlá hygieny a zachovávať prijaté zdravotné opatrenia. Každé ochorenie alebo úraz zahlási neodkladne pedagogickému zamestnancovi alebo zdravotnej sestre.

⦁    Deti sú povinné zveľaďovať a starať sa o životné prostredie v centre a jeho okolí (izbové kvety, areál centra a pod.). Dieťa udržuje v priestoroch centra a v jeho okolí čistotu a poriadok. Posteľ musí mať každé ráno riadne ustlanú, jednotne upravenú a vybavenú. Používa ju len v dobe nočného odpočinku, v osobnom voľne a na základe posúdenia vychovávateľa. V inom čase má zakázané ležať alebo sedieť na posteli. 

⦁    Deti sú povinné pravidelne upratovať izby, klubovne, toalety, vnútorné aj vonkajšie priestory internátu. Ak dieťa vykonáva upratovanie nezodpovedne alebo nedôsledne môže mu pedagogický zamestnanec nariadiť upratovanie priestorov aj mimo poradia. 

⦁    Každú sobotu sa uskutočňuje dôkladné upratovanie vonkajších aj vnútorných priestorov centra, tzv. generálne upratovanie pod dozorom vychovávateľov. V prípade potreby sa môže vykonávať generálne upratovanie aj mimo určeného dňa, ak je to potrebné v záujme udržania čistoty a poriadku alebo inej plánovanej výchovnej aktivity, kedy sa vykoná generálne upratovanie deň pred alebo deň po ukončení plánovanej aktivity. 

⦁    Dieťa je povinné starať sa o jeho osobné veci, odevné vybavenie a každé poškodenie alebo stratu ihneď zahlásiť svojmu  vychovávateľovi. 

⦁    Dieťa je povinné rešpektovať zákaz výmeny, požičiavania a predaja osobných vecí a požičiavania peňazí, telefónnych kariet ako i iných osobných vecí.

⦁    Dieťa je povinné starať sa a chrániť majetok centra, neničiť zariadenie a výbavu centra. Zakazuje sa deťom vešať a pribíjať na steny aj na nábytok  klince, špendlíky, plagáty a pod. Akékoľvek poškodenie alebo ničenie zariadenia dieťa nahlási svojmu vychovávateľovi. Na izbe, v klubovni alebo v inom priestore internátu môžu byť iba veci a zariadenie uvedené na inventárnom zozname.

⦁    Úmyselné poškodenie a škody na zariadení je  povinný uhradiť zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia dieťaťa alebo žiaka §144 ods. 7 písm. e) školského zákona č. 245/2008 Z.z.

⦁    Dieťa je povinné zúčastňovať sa na pracovných aktivitách a vykonávať pravidelné práce počas pracovných dní, v dňoch pracovného voľna a vtedy, ak to vyžaduje prevádzka centra alebo verejný záujem. Pracovné aktivity vykonávajú deti v rámci pracovnej terapie na základe dohodnutých podmienok.

⦁    Deťom je zakázané fajčiť, hrať hazardné hry, piť alkoholické nápoje, fetovať, požívať drogy alebo svojvoľne požívať rôzne lieky. Donášanie alkoholických nápojov, tabakových výrobkov a iných omamných látok do centra sa postihuje podľa zásad určených v disciplinárnom poriadku.

⦁    Mobilné telefóny musia mať deti odovzdané u vedúceho vychovávateľa s nalepeným štítkom s priezviskom, ktoré VV následne odovzdá sociálnej pracovníčke do úschovy. Ak dieťa chce telefonovať so svojim rodičom, vychovávateľ mu to umožní vo vyhradenom čase, na služobnom telefóne. 

⦁    V záujme ochrany života a zdravia detí je  v centre zakázané používať a prechovávať bodné, sečné alebo iné zbrane, vrátane vreckových nožíkov, ostrých nožníc, sklených nádob, alebo iných ostrých predmetov, ktorými môže byť spôsobená ujma na zdraví. 

⦁     Bez súhlasu  pedagogického zamestnanca nesmie dieťa opustiť miestnosť, alebo poschodie, kde vykonáva činnosť. Nesmie chodiť do iných skupín, do iných tried a do iných dielní.

⦁    Deťom je zakázané vstupovať a zdržiavať sa v miestnosti vychovávateľov, učiteľov alebo majstrov odbornej výchovy. Nerešpektovanie nariadenie bude postihnuté ako porušenie školského poriadku.

⦁    Počas pobytu v centre sa môže dieťa zdržiavať mimo zariadenia len s písomným súhlasom riaditeľa alebo ním poverenou osobou. 

⦁    Svojvoľné opustenie centra, alebo svojej skupiny sa postihuje v zmysle  disciplinárneho poriadku.
             

Čl.  6
Ochranné opatrenia

⦁    Ak dieťa svojim správaním ohrozuje zdravie a život sebe alebo iných osôb alebo môže svojim správaním spôsobiť psychickú alebo fyzickú ujmu sebe alebo iným osobám môže byť proti nemu použité ochranné opatrenia.

⦁    Medzi ochranné opatrenia patrí: 
⦁    vykonanie kontroly obsahu doručeného balíka za prítomnosti dieťaťa (§125 ods.5 písm. a) zákona),
⦁    prevzatie do úschovy a uloženie nedovolených predmetov a cenností (§125 ods. 5 písm. b) a c),
⦁    neodkladné privolanie zdravotnej pomoci),
⦁    privolanie Policajného zboru),
⦁    použitie nutnej obrany).

⦁    V záujme dieťaťa a jeho ochrany alebo ochrany iných osôb na odporúčanie psychológa môže byť dieťa umiestnené do ochrannej miestnosti, najviac však na 24 hodín, najmenej s jednou hodinou pobytu denne na čerstvom vzduchu mimo tejto miestnosti, alebo do príchodu zdravotnej pomoci alebo Policajného zboru. Podmienky umiestnenia do ochrannej miestnosti upravuje metodický pokyn riaditeľky RC.

Čl.  7
Pozdravy a oslovovanie

⦁    Deti zdravia všetky dospelé osoby pozdravom ,, Dobré ráno, dobrý deň..,,

⦁    Deti oslovujú zamestnancov centra oslovením ,, pán, pani,, s pripojením názvu funkcie.


Čl.8 
Práva dieťaťa

⦁    Dieťa má právo obrátiť sa so svojimi žiadosťami a sťažnosťami  predovšetkým na vychovávateľa, triedneho učiteľa, na vedúcich zamestnancov, prípadne riaditeľku centra, alebo inú inštitúciu.

⦁    Dieťa má právo podávať sťažnosti. Pri podávaní sťažnosti sa postupuje v súlade so zákonom č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach. 

⦁    Každá sťažnosť musí byť preskúmaná a vybavená do 30 dní odo dňa doručenia. Ak si vybavenie sťažnosti vyžaduje súčinnosť iného orgánu verejnej správy, fyzickej alebo právnickej osoby, príslušný orgán je povinný túto sťažnosť vybaviť do 60 dní odo dňa doručenia. V prípadoch náročných na prešetrenie môže vedúci orgánu verejnej správy predĺžiť lehotu o ďalších 30 dní. O predĺžení je povinný písomne upovedomiť sťažovateľa.

⦁    Dieťa, ktoré sa dobre správa, má právo voliť a môže byť zvolené do orgánov samosprávy a aktívne sa zúčastňovať verejného života kolektívu detí.

⦁    Deti, ktoré dodržiavajú pravidlá školského poriadku školského internátu, vzorne si plnia svoje povinnosti na všetkých úsekoch, môžu byť odmenené v zmysle prijatých zásad uvedených v hodnotiacom systéme.

⦁    V súlade s § 127 ods.1,2 a 3 písmena b) zákona č. 245/2008 Z. z. školský zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dieťaťu mesačne poskytuje vreckové. Ak je to vhodné alebo účelné môže sa vreckové  dieťaťu poskytnúť vreckové vo viacerých čiastkach  v mesiaci.

⦁    Dieťa môže odosielať listy podľa vlastného uváženia. Korešpondencia detí sa necenzuruje. 

⦁    V dobe určenej riaditeľkou centra môže dieťa prijímať návštevy  najbližších príbuzných, ak je to v záujme dieťaťa, môže mať návštevu aj s inými osobami ako rodičmi po súhlase príslušného orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Návštevy sú povolené každú  sobotu a nedeľu  v čase od 08.00 hod. do 18.00 hod. Riaditeľka centra môže po dohode povoliť návštevy i mimo stanovené termíny.

⦁    Telefonický kontakt s rodičmi je možný v  čase od 18.00 – 19.30 hod., v sobotu      a v nedeľu v čase od 08.00 hod. do 19.30 hod. 

⦁    V záujme chrániť deti pred alkoholickými nápojmi, drogami alebo inými návykovými látkami si dieťa otvára listy a balíky za prítomnosti svojho vychovávateľa. Ak sa v balíku alebo v liste nájde finančná hotovosť, vychovávateľ ju uloží na konto dieťaťa. Pokiaľ sa v balíku nájdu telefóny, tablety, alkoholické nápoje, drogy alebo iné nepovolené veci, vychovávateľ túto vec dieťaťu nevydá a skutočnosť zapíše do knihy denného záznamu školského internátu (kniha hlásenia) a  odovzdá zadržanú vec sociálnej pracovníčke alebo vedúcemu vychovávateľovi. 

⦁    V záujme predchádzať šíreniu alkoholických nápojov, drog alebo iných návykových látok, vychovávateľ  je povinný vykonávať  prehliadku skriniek detí v súlade s režimom dňa. Kontrolu  osobných vecí dieťaťa vykonáva vždy, ak  ich dieťa prinesie so sebou z návštevy, resp. z prázdnin, taktiež pri návrate z vychádzky, mimoriadnej dovolenky alebo z prázdnin sa dieťa podrobí dychovej skúške na alkohol. Výsledok dychovej skúšky  sa  zapíše do knihy hlásenia.

⦁    Centrum umožňuje deťom rozvíjať a zdokonaľovať sa v záujmových činnostiach. Centrum vyhradí pre tieto činnosti čas v režime dňa a podľa finančných možností zabezpečuje     i materiálne vybavenie jednotlivých záujmových útvarov.

⦁    Deťom môžu byť udelené i ďalšie výhody (vychádzky, mimoriadne dovolenky, návštevy kultúrnych alebo športových podujatí) v súlade s hodnotiacim systémom. Vychádzky s rodičmi sú povolené iba  v meste Hlohovec.

Čl. 9
Organizácia výchovných skupín

⦁    Deti sú zaradené do výchovných skupín. Premiestňovanie detí do inej skupiny sa uskutočňuje vo výchovne len v odôvodnených prípadoch a podlieha schváleniu vedenia RC. Na čele každej skupiny je člen samosprávy, ktorý je volený touto skupinou a odsúhlasený vychovávateľom. 

⦁    Členom samosprávy sa môže stať dieťa, ktoré svedomito dodržuje školský poriadok školského internátu, prejavuje ochotu spolupracovať s výchovnými zamestnancami a v skupine je autoritou.

⦁    Orgánom kolektívu detí v centre je samospráva. Samosprávu tvoria vedúci výchovných skupín, ktorí si zvolia predsedu samosprávy. Členovia samosprávy zodpovedajú aj za zverený úsek podľa ich schopností a záujmov.

⦁    Samospráva má svoj plán činností, pravidelne zasadá raz mesačne alebo podľa potreby. V rámci svojej právomoci organizuje kultúrne, športové alebo spoločenské podujatia, zapája sa do činnosti a života centra. Samospráva úzko spolupracuje s pedagogickými a odbornými zamestnancami centra pri zabezpečovaní plnenia školského poriadku školského internátu.

⦁    Prácu samosprávy usmerňuje a kontroluje priamo vedúci vychovávateľ centra.

⦁    Ak člen samosprávy nevykonáva funkciu zodpovedne, alebo porušuje školský poriadok školského internátu, môže byť okamžite odvolaný vedúcim vychovávateľom a nahradený iným členom.

⦁    Riaditeľka alebo ňou  poverený vedúci pracovník  má právo zastaviť výkon uznesenia alebo opatrenia orgánov samosprávy, ak sa prieči všeobecne záväzným právnym alebo interným predpisom, alebo ak narušuje výchovu.

⦁    Problémy detí a skupinové problémy sa riešia denne na skupine, v prípade závažnejších problémov na komunite.

⦁    Priebežne sa organizujú a využívajú špecifické psychoterapeutické prístupy a formy komunitnej práce.

   (10 Podľa dosiahnutých bodov sa žiak zaradí do niektorého zo stupňov. 


Čl.  10
Zdravotná starostlivosť o deti

⦁    Deťom sa v centre  poskytuje zdravotná starostlivosť, ktorú zabezpečuje zdravotná sestra.

⦁    Zdravotná sestra zabezpečuje vo svojom pracovnom čase pri ochoreniach lekárske prehliadky a liečebnú starostlivosť na zdravotnej izolácii.

⦁    Deti sú povinné podrobiť sa lekárskym a hygienickým kontrolám.

⦁    Deti sú pri ochorení povinné užívať predpísané lieky a dodržiavať liečebný režim. Lieky deťom v zdravotnej izolácii a deťom, ktorých ochorenie si nevyžaduje ležanie na lôžku v jej pracovnom čase vydáva zdravotná setra. Ak je to v záujme dodržania liečebného režimu potrebné, v čase neprítomnosti zdravotnej sestry, liečebnú starostlivosť zabezpečujú vychovávatelia alebo pomocní vychovávatelia. Ostatné lieky vydávajú deťom vychovávatelia resp. pomocní vychovávatelia.   

⦁    V mimo pracovnom čase zdravotnej sestry  RC, v čase pracovného voľna alebo pracovného pokoja lekársku starostlivosť deťom zabezpečujú vychovávatelia alebo pomocní vychovávatelia, v prípade nutnosti privolaním rýchlej zdravotnej pomoci do centra. 

⦁    Ak si zdravotný stav dieťaťa vyžaduje ošetrenie v nemocnici mimo mesta Hlohovec, vychovávateľ, alebo pomocný vychovávateľ vyrozumie určeného vedúceho zamestnanca, ktorý rozhodne o prevoze dieťaťa za asistencie zdravotnej sestry a služobného vodiča, prípadne povereného pedagogického alebo odborného zamestnanca na služobnom vozidle. 

⦁    Po návrate dieťaťa z nedovoleného pobytu mimo centra sa dieťa umiestni do zdravotnej izolácie až do jeho prehliadky zdravotnou sestrou, ktorá je vykonaná obratom.

⦁    Zdravotná sestra vykonáva v pracovnej dobe kontrolu zdravotného stavu detí umiestnených v ochrannej miestnosti, o čom vykoná záznam do knihy ochrannej miestnosti.

Čl.  11
Prepúšťanie detí

Dieťa sa prepustí z centra: 
⦁    po dosiahnutí plnoletosti v súlade s § 47 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
⦁    na základe právoplatného rozhodnutia súdu o zrušení ústavnej starostlivosti alebo ochrannej výchovy, 
⦁    na základe ukončenia doby určenej rozhodnutím súdu o uložení výchovného opatrenia
⦁    pri neodkladnom opatrení, v súlade s § 77  Občiansko-súdneho poriadku,  ak navrhovateľ nepodal v súdom určenej lehote návrh na začatie konania, alebo ak sa návrhu veci samej nevyhovelo, alebo ak návrhu veci samej vyhovelo a uplynutím pätnásť dní od vykonateľnosti rozhodnutia veci, alebo ak uplynul čas, po ktorý malo trvať, alebo ak pominuli dôvody, pre ktoré bolo nariadené. 
⦁    po uplynutí dohody s centrom, 
⦁    na žiadosť zákonného zástupcu, ak bolo dieťa prijaté na dobrovoľný pobyt.  

Čl.  12
Odmeny a disciplinárne opatrenia

⦁    Dieťa, ktoré sa vzorne správa, má dobrý vzťah k práci, dobrý prospech v škole, príkladný vzťah k ostatným deťom a zamestnancom centra, môže byť odmenené. 

⦁    Voči dieťaťu, ktoré porušilo pravidlá kolektívneho spolunažívania, resp. dopustilo sa iného priestupku, môže byť vyvodené disciplinárne opatrenie.

⦁    Súbor odmien a trestov, spôsob a podmienky ich realizácie stanovuje hodnotiaci systém a bonusový systém.

Čl.  13
Spolupráca s rodinou

Rodičia sú pravidelne informovaní o priebehu výchovno-vzdelávacieho procesu na rodičovských schôdzkach, o podmienkach výchovno-vzdelávacieho procesu sa môžu informovať na dňoch otvorených dverí, pri návštevách a konzultáciách s vychovávateľmi, majstrami odbornej výchovy alebo učiteľmi. 

Čl.  14
Záverečné ustanovenie

⦁    Každé dieťa po prijatí do centra musí byť oboznámené so školským poriadkom školského internátu a poučené o bezpečnostných predpisoch.

⦁    Ustanovenia školského poriadku školského internátu sú záväzné pre všetky deti pedagogických zamestnancov a všetkých, ktorí do centra prichádzajú.

⦁    Porušovanie pravidiel školského poriadku školského internátu deťmi sa hodnotí ako priestupok a postihuje sa podľa disciplinárneho poriadku.

⦁    Školský poriadok školského internátu musí byť umiestnený tak, aby bol prístupný všetkým deťom.

      

 Tento školský poriadok školského internátu nadobúda účinnosť dňom 20.11.2023  

 

V Hlohovci, dňa  20.11.2023

PaedDr. Zdenka Magulicová            
    Riaditeľka RC
Hodnotiaci systém

Čl. 1
Odmeny

⦁    Hodnotiaci systém stanovuje súbor odmien a trestov, spôsob a podmienky ich realizácie.

⦁    Podľa školského poriadku školského internátu Reedukačného centra Hlohovec (ďalej len „centra“) môže pedagóg udeliť dieťaťu za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností, za významný prejav aktivity a iniciatívy alebo za statočný čin, pochvalu alebo iné ocenenie. Medzi výchovné opatrenia patrí:
⦁    individuálna ústna pochvala,
⦁    pochvala na skupine
⦁    pochvala na komunite
⦁    reprezentácia zariadenia na športovom a inom podujatí,
⦁    zmiernenie alebo odpustenie disciplinárneho opatrenia,
⦁    nákup vecí osobnej potreby mimo určený termín,
⦁    vecný dar (v súlade s § 68 zákona č. 305/2005 Z. z.),
⦁    povolenie tráviť čas na území obce alebo mesta, kde sa centrum nachádza za prítomnosti rodičov, alebo zákonných zástupcov (ďalej len „návšteva“)  podľa § 125  ods. 2 písm. c) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon),
⦁    povolenie tráviť čas mimo centra, na území mesta Hlohovec bez prítomnosti pedagogického zamestnanca (ďalej len individuálna vychádzka“) podľa § 125  ods. 4 písm. a) zákona,
⦁    povolenie pobytu mimo centra v mieste svojho bydliska u svojho zákonného zástupcu na určitý čas (ďalej len „prázdniny“)  podľa § 125 ods. 4 písm. b) zákona),
⦁    umožnenie pobytu mimo centra v sprievode zákonného zástupcu dieťaťa v zmysle § 9 ods. 4 vyhlášky MŠ SR č. 323/2008 Z.z. o špeciálnych výchovných zariadeniach.


⦁    Výchovné opatrenia môže udeliť:
⦁    ods. 1 písm. a), b), f), h)    -    pedagogický zamestnanec,
⦁    ods. 1 písm. a) až  f), h), i),      -    vedúci vychovávateľ
⦁    ods. 1. písm. a) až k)        -     riaditeľka RC.

⦁    Zmiernenie alebo odpustenie trestu je forma odmeny, pri ktorej si dieťa musí uvedomiť svoje pochybenie, musí samostatne preukazovať svoju aktivitu vykonávaním činností nad rámec svojich každodenných povinností. 

⦁    Dieťa, ktoré aktívne spolupracuje pri zabezpečovaní plnenia školského poriadku školského internátu môže podľa rozhodnutia riaditeľa alebo  pedagogických zamestnancov získať niektorú z uvedených odmien.

⦁    Výchovná skupina, ktorá bola v uplynulom mesiaci najlepšie hodnotená, môže byť odmenená.

⦁    Výchovná skupina alebo jednotlivec môže získať odmenu pri vyhlásených súťažiach v zariadení aj mimo centra vo forme plusových bodov alebo na základe rozhodnutia riaditeľky.

⦁    K návrhu odmeny podľa čl.1 bodu 2. písmena j) hodnotiaceho systému sa vyjadruje vychovávateľ, triedny učiteľ a majster OV.

Čl. 2
Disciplinárne opatrenia

⦁    Ak dieťa poruší školský poriadok školského internátu centra môže sa mu podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto opatrení:
⦁     napomenutie, 
⦁     napomenutie na výchovnej  skupine alebo v triede,
⦁     napomenutie na komunite,
⦁     odňatie práva činnosti v samosprávnych orgánoch centra, výhod a práv vyplývajúcich z tejto   
 činnosti,
⦁    zákaz účasti na výberových podujatiach,
⦁    zákaz individuálnej vychádzky alebo pobytu mimo reedukačného centra,
⦁    zákaz spoločných vychádzok,
⦁    určenie návštevy  v priestoroch centra (§ 125 ods. 2 písm. c) zákona), 
⦁    povolenie návštevy iba za prítomnosti pedagogického zamestnanca (§ 125  ods. 2 písm. a) zákona).
⦁    preradenie do nižšieho stupňa
⦁    Odňatie nedovolenej veci do depozitu do ukončenia US, VO, NO. (mobilný telefón, tablet a pod.)
⦁    Pri odhalení nedovolenej veci a následne úmyselné neodovzdanie bude považované za hrubé porušenie disciplíny za ktoré môže byť zrušený nasledujúci pobyt mimo RC aj v prípade zisku požadovaných bodov.
⦁    k uplatneniu odmeny podľa čl. 1 písmena j) hodnotiaceho systému (udelenie prázdnin, vychádzky), pri neskorom príchode z povoleného opustenia RC do 24 hodín na zisk 400b, ako podmienka splnenia k najbližšiemu povolenému opusteniu RC.
⦁    k uplatneniu odmeny podľa čl. 1 písmena j) hodnotiaceho systému (udelenie prázdnin, vychádzky), pri neskorom príchode z povoleného opustenia RC po 24 hodinách a nedovoleného opustenia RC na zisk 500b, ako podmienka splnenia k najbližšiemu povolenému opusteniu RC.


⦁    Trest môže udeliť:
⦁    ods. 1 písm. a), b), d) e), f), h), i), j), k), l),m) a n).    - pedagogický zamestnanec,
⦁    ods. 1 písm. a) až  n)                      - vedúci vychovávateľ 
⦁    ods. 1. písm. a) až n)                    - riaditeľka centra.

⦁    Všetci pedagogickí a odborní zamestnanci  (učitelia, vychovávatelia, , majstri odbornej výchovy, psychologičky) pomocní vychovávatelia, môžu udeľovať body.

⦁    Odmeny a tresty sa evidujú v osobnej karte dieťaťa. Pedagogický zamestnanec vykoná zápis do osobnej karty dieťaťa.

Čl. 3
Závažné priestupky 
STRATA CELÉHO BODOVÉHO ZISKU

⦁    Fyzické napadnutie zamestnanca.
⦁    Vyhrážanie sa fyzickým útokom, alebo iné zastrašovanie.
⦁    Vulgárne vystupovanie voči zamestnancovi.
⦁    Nedovolené opustenie RC.
⦁    Neskorý návrat z dovolenky alebo vychádzky nahlásený na polícii.
⦁    Požitie alkoholických nápojov, užitie psychotropných látok, alebo ich prinesenie do RC a ich    distribúcia.
⦁    Šikanovanie, prejavy rasizmu, psychické a fyzické týranie spolužiakov.
⦁    Bitka s ublížením na zdraví. (Návšteva lekára, opuch, modrina a pod.).
⦁    Nedovolené prechovávanie mobilného telefónu, tabletu, počítača a pod.
⦁    Krádež peňazí a majetku RC alebo zamestnancovi  RC alebo mimo RC (tovar v obchode a pod.).
 
Medzi závažné priestupky po ktorých je dieťa preradené o jeden stupeň nižšie:

⦁    Príprava, plánovanie a navádzanie detí na útek.
⦁    Sebapoškodzovanie, svojvoľné tetovanie a pearcing.
⦁    Neskorý návrat z vychádzky alebo dovolenky do 24 hodín 
⦁    Úmyselné poškodenie majetku RC, alebo inej osoby.
⦁    Porušenie liečebného režimu, odmietnutie lekárskeho ošetrenia, či pokynov zdravotnej sestry.
⦁    Opakovane odmietnutie práce a plnenia povinností.
⦁    Neustrojenosť a nedodržiavanie BOZP na odbornom výcviku, teoretickom vyučovaní a VMV.
⦁    Fajčenie.
⦁    Bitka bez následkov na zdraví. (bez opuchu, modriny a pod.)
⦁    Krádež.


     Uvedené závažné priestupky môžu byť predložené orgánom činným trestnom konaní na zistenie, či nie sú trestným činom v súlade so zákon NR SR č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov. 
     
Čl. 4
Ostatné priestupky

Medzi ostatné priestupky za ktoré je udelená nula (0) v danom dni a na danom úseku (TV, VMV a OV)

⦁    Odmietnutie práce a plnenia povinností.
⦁    Pasivita v škole, na OV, vo výchove MV počas činností.
⦁    Neuposlúchnutie príkazu zamestnanca RC.
⦁    Klamstvo, podvod.
⦁    Vulgárne vyjadrovanie.
⦁    Rušenie nočného kľudu. 
⦁    Nedovolený odchod od skupiny, triedy, alebo pracoviska.
⦁    Neskorý neodôvodnený nástup na činnosť.
⦁    Požičiavanie vecí.
⦁    Nedodržiavanie, či iné porušenie školského poriadku, poriadku SOŠ.
⦁    Využívanie neoprávnenej výhody.

Čl. 5
Spoločné ustanovenia

⦁    Všetky formy fyzických trestov a sankcií vo výchove a vzdelávaní sú zakázané, ako aj ujma na dennej dávke jedla.

⦁    Za primerané opatrenia, ktoré pedagogickí a odborní zamestnanci v centre môžu použiť na  upokojenie dieťaťa pri agresívnom správaní alebo výtržníctve, alebo takom správaní dieťaťa, ktorým ohrozuje seba alebo iné osoby sa považuje:
⦁    privolanie zdravotnej pomoci (§ 125 ods. 5 písm. d) zákona),
⦁    privolanie Policajného zboru (§ 125 ods. 5 písm. e) zákona),
⦁    umiestnenie dieťaťa do ochrannej miestnosti (§ 125 ods. 6 a 7 zákona),
⦁    použitie nutnej obrany  (§ 25 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov).

⦁    Ak pedagogický zamestnanec  použije nutnú obranu, vyhotoví o podmienkach a príčinách vzniku úradný záznam, ktorý sa uloží do osobného spisu dieťaťa a kópia s zašle príslušnému prokurátorovi.      

⦁    Trest uložený súdom nevylučuje použiť disciplinárne opatrenie. Ak sa dieťa nedovolene vzdiali z centra, považuje sa to za nedovolené prerušenie pobytu, ktoré sa bez zbytočného odkladu ohlási útvaru Policajného zboru, príslušnému prokurátorovi, zákonnému zástupcovi, súdu, ktorý nariadil ústavnú starostlivosť, orgánu sociálnoprávnej ochrany dieťaťa a sociálnej kurately podľa trvalého bydliska. 

⦁    Ak sa dieťa dopustí  konania, ktoré vykazuje znaky trestného činu, oznámi sa táto skutočnosť útvaru Policajného zboru a informuje sa príslušný prokurátor. 

⦁    Nedovolené prerušenie pobytu dieťaťa, ktoré má nariadenú ochrannú výchovu súd klasifikuje ako trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia. 

⦁    Všetky odmeny a disciplinárne opatrenia udelené dieťaťu  zaznamenávajú pedagogickí zamestnanci v osobnej karte.

Čl. 6
Záverečné ustanovenia

⦁     Pedagogickí zamestnanci hodnotia u detí ich prejavy v súlade s pedagogickou dokumentáciou, definovanými požiadavkami, pričom je posudzovaná schopnosť a miera integrácie dieťaťa do spoločnosti. 
Hodnotenie zahŕňa:
⦁    vzťah k práci a dosiahnuté pracovné výsledky,
⦁    výsledky dosiahnuté vo výchovno-vzdelávacom procese,
⦁    osvojenie základných socializačných návykov,
⦁    úroveň plnenia občianskych povinností, vzťah k vlastníctvu a hodnotám,
⦁    vzťah k druhým osobám,
⦁    ochotu spolupracovať na reštrukturalizácii vlastnej osobnosti.


⦁    Hodnotenie dosiahnutých výsledkov sa uskutočňuje v týchto časových intervaloch: 

a)  denne     – Pedagogický zamestnanec denne zaznamenáva hodnotenie a správanie dieťaťa    do osobnej karty dieťaťa. 
b)  týždenne     – realizuje vychovávateľ za účasti detí na komunite a výsledok týždenného hodnotenia  zaznamenáva do hárku týždenného hodnotenia a prezentuje jeho výsledky na komunite a skupinovej schôdzi.
           
⦁    Raz za tri mesiace     – realizuje vychovávateľ skupiny, triedny učiteľ a majster odbornej 
výchovy  v spolupráci s ostatnými pedagogickými a odbornými zamestnancami na pedagogickej rade – výstupom je písomný  záznam v zložke IRP dieťaťa a hodnotiaca pozorovacia škála správania dieťaťa.

⦁    Ročne na konci školského roku alebo pri ukončení US, VO, NO     – písomné hodnotenie vykonávajú všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci.

⦁    Písomné hodnotenie sa zakladá do osobného spisu dieťaťa.  



Hodnotenie správania dieťaťa v rámci Bodovacieho systému


Čl. 1 
Bodovací systém
 
Metodika priznávania bodov


Priznávanie bodov sa uskutočňuje výlučne za kladné prejavy dieťaťa, za jeho prejavené pozitívne vlastnosti, skutky, vynaložené úsilie aktivitu, dosiahnutie cieľa, prosociálne správanie, splnenie si povinnosti, nápady a všetko čím kladne pôsobí na skupinu a svoje okolie. Dieťaťu je pedagóg povinný vysvetliť, za čo body získava, čiže verbalizovať klady dieťaťa. Je použitý výlučne kladný princíp. Bodovanie sa uskutočňuje na dennej báze.
Body za priestupky sa nestrhávajú. Na všetkých úsekoch sa prideľujú body jednotným systémom podľa nasledovného modelu:
Bodové ohodnotenie číselným vyjadrením v rozsahu podľa nižšie uvedených kompetencii.
Za pasívny prístup k plneniu povinností, nízku aktivitu, nezáujem, body dieťa nemusí získať a môže byť nehodnotené bodmi.
Za priestupky podľa čl. 4, hodnotiaceho systému, získa dieťa automaticky 0 za celý čas na danom úseku, kde bol priestupok spáchaný ( TV, VMV, OV a nočná služba,) v danom časovom úseku už iné body získať nemôže. Do toho sa nevzťahuje bodové hodnotenie za známky vo vyučovacom procese. Za vymedzené závažné priestupky v čl. 3 získava 0 a podľa disciplinárneho poriadku je preradené do nižšieho stupňa, alebo na začiatok bodového hodnotenia.

Každý pedagogický zamestnanec vždy oboznámi dieťa o jeho hodnotení. 

Body dieťa získava za: 
⦁    školské vyučovanie     2 body alebo max. 7 bodov + prospech za známky
⦁     odborný výcvik         max. 6 bodov + prospech za známky
⦁    mimoškolská činnosť     počas 6h/12h zmeny max. 5/10 bodov
⦁    nočnú službu          max. 2 body
⦁    mimoriadne body    psychológ, vedúci zamestnanci

⦁    Teoretické vyučovanie
⦁     učitelia hodnotia deti denne za prácu a správanie na vyučovacích hodinách pričom zohľadňujú mentálne schopnosti a úroveň predchádzajúcich vedomostí a schopností (špecifické poruchy učenia, deficity výkonových schopností). Plnenie povinností na vyučovacej  hodine značí učiteľ a majster odborného výcviku, do osobnej karty  dieťaťa. 
⦁    V prípade, že dieťa dostane jednotku, tak mu učiteľ pripíše 3 body, ak dvojku,  tak mu učiteľ pripíše 2 body, ak dostane trojku, tak mu učiteľ pripíše 1 bod,  a ak nedostatočnú, tak mu odráta 2 body.
⦁    Ak sa dieťa dopustí konania uvedeného v čl. 3 postup je mu automaticky priznaná 0 a opatrenie vymedzené týmto disciplinárnym poriadkom

⦁    Ak je dieťaťu za priestupok udelená 0 podľa čl.4, v danom hodnotenom úseku už nemôže získať žiadne body s výnimkou bodov priznaných za známky.

⦁    Odborný  výcvik
⦁    majstri odbornej výchovy hodnotia deti denne za prácu a správanie na praktických  hodinách, pričom zohľadňujú  mentálne schopnosti, úroveň predchádzajúcich vedomostí, zručností a návykov. Plnenie povinností na praktickej  hodine značí  majster do osobnej karty dieťaťa, môže získať denne 6 bodov.
⦁    V prípade že dieťa dostane jednotku, tak mu majster  pripíše 3 body, ak dvojku,  tak mu pripíše 2 body, ak dostane trojku, tak mu pripíše 1 bod,  a ak nedostatočnú, tak mu odráta 2 body.
⦁    Ak sa dieťa dopustí konania uvedeného v čl. 3 postup je mu automaticky priznaná 0 a opatrenie vymedzené týmto disciplinárnym poriadkom.

⦁    Ak je dieťaťu za priestupok udelená 0 podľa čl.4, v danom hodnotenom úseku už nemôže získať žiadne body s výnimkou bodov priznaných za známky.

⦁    Výchova mimo vyučovania 
⦁    vychovávatelia a pomocní vychovávatelia hodnotia deti denne, pričom zohľadňujú  ich   mentálne schopnosti a úroveň predchádzajúcich návykov, sociálnych zručností, hodnôt. Vychovávateľ môže v čase výchovnej činnosti počas doobedňajšej, alebo poobedňajšej zmeny udeliť 1-5 bodov. To platí aj pre odborných zamestnancov zastupujúcich na úseku výchovy.
⦁    V čase 12 hodinovej služby udeľuje vychovávateľ 1-10 bodov. 
⦁    Ak je dieťaťu za priestupok udelená 0 podľa čl.4,  v danom hodnotenom úseku už nemôže získať žiadne body s výnimkou mimoriadneho bodu.
⦁    Noční vychovávatelia udeľujú body v rozsahu 0 – 2b podľa kritérií ktoré zodpovedajú nárokom na splnenie a úroveň splnenia si povinností.

⦁    Odborní  zamestnanci.
⦁    Psychológ môže na svojich terapiách, ak sú deti aktívne, priznať týždenne  max.3 body. 
⦁    Ak si dieťa neplní úlohy, ktoré mu boli vopred stanovené, je pasívne, negativistické, psychologička mu body neudelí. 

⦁    Vedúci pedagogickí zamestnanci
⦁    Vedúci zamestnanci môžu za aktívnu prácu nad rámec základných povinností dieťaťa priznať   až 5 bodov. 
⦁    Riaditeľka môže za aktívnu prácu nad rámec základných povinností dieťaťa priznať až 10 bodov.  
 
Počet získaných bodov je zaznamenávaný do záznamového hárku v osobnej karte dieťaťa, vždy na záver dňa na hodnotiacej skupine. Hodnotí sa vždy od pondelka do nedele. Týždenné vyhodnotenie jednotlivcov a výchovnej skupiny je každý pondelok na komunite. 

Bonusový systém

Popri hodnotiacom systéme sú skupiny hodnotené a odmeňované prideľovaním bonusov výchovnej skupine. Bonusy udeľuje riaditeľka zariadenia. Po schválení riaditeľkou RC sa vyhlasujú rôzne súťaže, za ktoré sú udeľované bonusové body, vecné odmeny alebo benefity. Výška bodov, druh odmeny alebo benefitu bude vždy určená na komunite pri vyhlásení súťaže. Bonusový systém sa vyhodnocuje priebežne a po ukončení súťaže.


Čerpanie bonusového systému môže byť vo forme vecnej odmeny, spoločnej skupinovej výhody, alebo pri dlhodobejšom dosahovaní výnimočných výsledkov odmenová akcia vo forme pobytu mimo RC podľa vopred dohodnutých a schválených pravidiel a splnených podmienok.

Čl. 2 
Stupne

⦁    Prvý  StupeŇ, alebo adaptačný stupeň 0 - 140
Po príchode do zariadenia je dieťa zaradené do prvého stupňa a adaptačnej fázy. 
Do prvého stupňa sa zaraďujú aj tie deti ktoré sa dopustili priestupkov podľa čl.3 a stratili všetky body. Adaptačná fáza trvá 4 týždne od prijatia do RC. 


II.    Druhý StupeŇ, alebo adaptačný stupeň 140 - 315

Po získaní 140 bodov, môže dieťa využívať činnosti ako je sledovanie televízie iba do večierky, domáce kino. Návšteva rodiny sa uskutočňuje len v priestoroch RC. V adaptačnej fáze, alebo v prípade preradenia do II. stupňa je deťom zakázané používať, počítač alebo tablet .  Do druhého stupňa sa zaraďujú aj tie deti, ktoré sa dopustili priestupkov podľa čl.4.

III.    Tretí stupeň 
⦁    Po získaní 315 bodov Dieťa môže ísť na samostatnú vychádzku v sobotu alebo v  nedeľu, najviac na 2 hodiny na území mesta Hlohovec, ak v predchádzajúcom týždni získalo plný počet bodov (95). Môže využívať počítačovú učebňu, počítač, tablet, MP3 (iba na úseku mimoškolskej výchovy),  využívať herňu (stolový futbal, biliard,  hokej a pod.) v čase určenom pre jeho skupinu. Môže reprezentovať reedukačné centrum na športových alebo kultúrnych podujatiach. Môže byť uvoľnené na pobyt mimo centra v čase školských prázdnin. Môže mať predĺženú večierku v piatok a v sobotu až do 22.30 hod.  Do tretieho stupňa sa zaraďujú aj tie deti, ktoré sa dopustili priestupkov podľa čl.4.


IV.   ŠtvrtÝ stupeň 
Po získaní 500 bodov má nárok  na  samostatnú  vychádzku v sobotu alebo v nedeľu 4 hodiny po obede na území mesta Hlohovec, ak v predchádzajúcom týždni získalo plný počet bodov (95). Ostatné ako v 3. Stupni. Do štvrtého stupňa sa zaraďujú aj tie deti, ktoré sa dopustili priestupkov podľa čl.4.

V.   Piaty stupeň 
Po získaní 680 bodov má nárok  na  samostatnú  vychádzku v sobotu alebo v nedeľu 6 hodín po obede, na území mesta Hlohovec  ak v predchádzajúcom týždni získalo plný počet bodov (95).  Po získaní  680 bodov dieťa môže využiť získané body na  udelenie možností, ak o to požiada na komunite a komunita rozhodne kladne: Tieto výhody môže požívať neustále, ak jeho týždenný bodový zisk dosiahne 95 bodov
⦁    Nosenie náušníc, prsteňov, náramkov, retiazok, hodiniek. (Toto sa nevzťahuje na hodiny odborného výcviku z dôvodu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci). 
⦁    Návšteva záujmových krúžkov mimo reedukačného centra
⦁    Dovolené prerušenie pobytu (podľa  §125, z 245/2008 Z.z. môže po  splnení zákonom stanovených podmienok ) môže byť udelené od piatku 14.00 hod. do nedele do 19.00 hod. Za podmienky, že dieťa nebolo preradené a nemalo 0 za deň počas posledných dvoch týždňov pred podaním návrhu. Možnosť podania návrhu je jeden krát za mesiac.
⦁    Jeden deň prázdnin navyše k pravidelným prázdninám.
⦁    Môže sa podľa vopred dohodnutých a schválených pravidiel zúčastňovať zárobkovej činnosti mimo RC.


Čl. 3
Prechod medzi jednotlivými stupňami

Priestupky po ktorých je dieťa  presunuté na základný stupeň, alebo o stupeň nižšie sú taxatívne vymedzené v čl 3.disciplinárneho poriadku.

a)   Prechod na I  stupeň
⦁    Fyzické napadnutie zamestnanca.
⦁    Vyhrážanie sa fyzickým útokom, alebo iné zastrašovanie.
⦁    Vulgárne vystupovanie a slovná agresia voči zamestnancovi.
⦁    Nedovolené opustenie RC.
⦁    Neskorý návrat z dovolenky alebo vychádzky nahlásený na polícii.
⦁    Požitie alkoholických nápojov, užitie psychotropných látok, alebo ich prinesenie do RC a ich distribúcia.
⦁    Šikanovanie, prejavy rasizmu, psychické a fyzické týranie spolužiakov.
⦁    Bitka s ublížením na zdraví. (Návšteva lekára, opuch, modrina a pod.)
⦁    Nedovolené prechovávanie mobilného telefónu, tabletu, počítača a pod.

Riešenie je v kompetencii pedagogických zamestnancov. Opatrenie je účinné s okamžitou platnosťou. Sú oznámené členom výchovnej skupiny a zverejnené na komunite. V sporných prípadoch môže byť privolaný vedúci zamestnanec úseku na posúdenie objektivity. Všetky priestupky sa riešia ihneď na úseku na ktorom vznikli. Zamestnanec, ktorý priestupok riešil bezodkladne informuje svojho priameho nadriadeného o priestupku, spôsobe riešenia a záveroch. 

⦁    Prechod o jeden stupeň nižšie 

Medzi závažné priestupky po ktorých je dieťa preradené o jeden stupeň nižšie:

⦁    Príprava, plánovanie a navádzanie detí na útek.
⦁    Sebapoškodzovanie, svojvoľné tetovanie a pearcing.
⦁    Neskorý návrat z vychádzky alebo dovolenky do 24 hodín 
⦁    Úmyselné poškodenie majetku RC, alebo inej osoby.
⦁    Porušenie liečebného režimu, odmietnutie lekárskeho ošetrenia, či pokynov zdravotnej sestry.
⦁    Opakovane odmietnutie práce a plnenia povinností v týždni. 
⦁    Neustrojenosť a nedodržiavanie BOZP na odbornom výcviku, teoretickom vyučovaní a VMV.
⦁    Fajčenie.
⦁    Bitka bez následkov na zdraví. (bez opuchu, modriny a pod.) 
⦁    Krádež.
⦁    Nosenie zariadení na reprodukciu hudby na vyučovanie.
⦁    Tri nedostatočné na teoretickom vyučovaní v  týždni.

Dieťa, ktoré má 1360 bodov a viac mu pri prechode o jeden stupeň bude odobratá polovica celkového bodového zisku. ( z 1360b. na 680b.,  z 2100b. na 1050b. a pod.)
Riešenie je v kompetencii pedagogických zamestnancov. Opatrenie je účinné s okamžitou platnosťou. Sú oznámené členom výchovnej skupiny a zverejnené na komunite. V sporných prípadoch môže byť privolaný vedúci zamestnanec na posúdenie objektivity. Všetky priestupky sa riešia ihneď na úseku na ktorom vznikli. Zamestnanec, ktorý priestupok riešil bezodkladne informuje svojho priameho nadriadeného o priestupku, spôsobe riešenia a záveroch. 


V Hlohovci, dňa  20.11.2023

PaedDr. Zdenka Magulicová            
    Riaditeľka RC

Novinky

Kontakt

  • Reedukačné centrum Hlohovec
    Zámok 1, 92029 Hlohovec
  • 03379154
    klapka:
    Ústredňa ------------------------- 11
    ZRMV, ----------------------------- 35
    ZRTV . zborovňa ----------------22
    HMOV ---------------------------- 23
    Hospodárka, Účtovníčka------ 12
    Sociálna pracovníčka ---------14
    Psychologičky ----------------- 32, 34
    Zdravotná sestra ------------- 30
    Zámočnícka dielňa ------------ 25
    Stolárska dielňa ---------------- 24
    Údržbár --------------------------- 21
    Opravárka prádla ------------- 31
    Kuchyňa ------------------------- 16
    1. výchovná skupina --------- 20
    2. výchovná skupina --------- 28
    3. výchovná skupina --------- 27
    4. výchovná skupina --------- 18
    5. výchovná skupina --------- 26
    noční vychovávatelia ------- 29

















































Fotogaléria